Dartmouth Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, alüminyum folyo ile kaplanmış bir 3B baskılı şeklin kablosuz menzilini artırabilir ve Wi-Fi güvenliğini artıracağını bulmuşlardır. Eurekalert’de çıkan proje, kirişi oluşturmak, aralığı arttırmak ve istenmeyen alanlara geçmesini önlemek için bir Wi-Fi yönlendiricinin antenlerine ve çevresinde bir reflektör yerleştirmeyi içerir.

Dartmouth asistanı Prof. Dr. Xia Zhou, “Yaklaşık 35 dolarlık basit bir yatırımla ve kapsama gereksinimlerini belirterek, kablosuz bir reflektör, binlerce dolara mal olan antenlerden daha iyi performans gösterecek şekilde inşa edilebilir” dedi.

Onların içinde kağıt , Zhou ve meslektaşları yönlü antenlerin çoklu stilleri test edilmiş ve ayrıca bir router arkasında bir hedefe doğru radyo dalgaları şekillendirmek için bir soda yapışmasını dahil bir “anekdot” çözümü test etti. Birkaç tekrarlamadan sonra, belirli odalardaki Wi-Fi alımını artırmak için belirli şekiller oluşturmayı başardılar. Daha sonra, daha iyi kapsama alanı ve güvenlik için kirişlerin oluşturulması için 3D’nin tam şeklini yazdırdığı bir WiPrint adlı bir program hazırladılar. Yazdırıldıktan sonra yapmanız gereken tek şey alüminyum folyo ile kaplamaktır.

Ekip, reflektörlerinin, bazı alanlardan kaçınmak ve başkalarını beğenmek için Wi-Fi kirişlerini doğru şekilde şekillendirebildiğini ve böylece güvenlik ve kapsama alanının arttığını tespit etti. Örneğin, cadde içine bir pencere çıkmasını önlemek için kirişinizi şekillendirebilirsiniz, ancak yakındaki bir odada daha güçlü olabilirsiniz.

Yazılımı henüz çıkarmadılar, ancak büyükbabanızın haklı olduğuna emin olunuz: alüminyum folyo ve antenler karıştırıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here