o

n yıl önce bu hafta, Amazon ilk Kindle’ı serbest bıraktı . Tuhaf bir fiziksel klavye ve 250 MB  yerleşik depolama ile büyük, tıknaz ve çirkin bir şeydi,  399 dolardan yüksekti. Altı saatten kısa sürede tükendi ve takip eden Nisan’a kadar böyle kalacaktı. Amazon, gerçekten bir şeyler üzerindeymiş gibi görünüyordu.

İlk Kindle’ın piyasaya sürülmesinden bu yana geçen on yılı, yayıncılık için çalkantılı bir kitap haline geldi. Barnes & Noble – bir zamanlar Meg Ryan rom-com’nun temeli olarak görev yapan yerel kitapçılara karşı yeterince büyük bir tehdit – yerini sabit bir klipsle kapattı. Bu arada sınırlar tamamen kapandı. Ve büyük yayıncılar giderek daha da sıkılaştı .

Amazon, Kindle’ın devrilmesiyle birlikte hâkim olma yolunda zaten iyi geçti, ancak şirketin e-okuyucusunun kaçak başarısı, yalnızca çevrimiçi perakendecinin yayıncılık alanındaki çığır açan görevini üstlendi – son yayınlanan bir raporda, Amazon’un E-kitap satışlarının yüzde 80’i .

E-okuyucunun yükselişi başlangıçta fiziksel kitaplar için sonun başlangıcıydı biliyorduk. Napster gibi erken P2P hizmetlerinin yankıları günümüz endüstrisinde hala yankılanırken, daha önce de görmüş olan müzik endüstrisine paralellikler çizmemek imkansızdı.

Aradan geçen yıllarda fiziksel kitap satışı hızla düştü ve istikrarlı bir şekilde düştü. Göre Nielsen BookScan dijital satış yükselişe iken, baskı satış, 2011 ve 2012 hem de yüzde 9 düştü. 2010 yılına gelindiğinde, Amazon  iki katına kıyasla daha fazla e-kitap satıyordu ; iki yıl önce, e-kitap satışları yüzde 1,260 oranında değer kazandı .

Amazon Kindle'nin onuncu yılı - image  on http://bilgimeskeni.com

Elbette işler hiç bu kadar basit değildir. E-kitap satışları gerçekten küçük bir düşüş yaşarken basılı satışlar son yıllarda bir dönüş yaptı , 2009 yılında baskı geri ölü ilan aynı güçlerin çoğu şimdi e-okuyucular hakkında aynı şeyi söylüyor . CNN, “yeni vinil” baskısını ve bir e-okuyucuyu geçmiştekalan bir teknoloji fadının “tıknaz ve birliğini” boyanmış bir Guardian parçası olarak hızlı bir şekilde ilan etti .

Alan da inceltildi. Bir kereye mahsus üst düzey bir oyuncu olan Sony, e-okuyucu pazarının tümünü geride bıraktı ve Barnes & Noble bu davayı takip etti. ( Fakat belki de değil .) Dürüst olmak gerekirse, bugünlerde Barnes & Noble ile olanları kim cok coktan bilir?

Birkaç oyuncu hala, en başta Kobo, RC Cola’yı Kindle’s Coke’a atıyor. Fakat diğer pek çok alanda olduğu gibi, Amazon hakim olmaya devam ediyor. Daha önce ki iPod gibi, Kindle da kategorisiyle eş anlamlı hale geldi. Uçuş görevlileri, kalkış sırasında ürününüzü mutlaka kontrol ettiklerinde bunu yaptığınızın farkındasınız.

Amazon Kindle'nin onuncu yılı - image  on http://bilgimeskeni.com

Geçtiğimiz ay, yeni Kindle Oasis’in piyasaya sürülmesi , şirkete alana olan bağlılığını tekrar teyit etme ve kategorinin ölümünün dedikodularına yönelik birkaç sayı paylaşma fırsatı verdi. Şirketin basında belirttiği gibi, bu Geçmiş Başbakan Günü hem Kindle satışlarında hem ABD’de hem de küresel olarak en iyi gün oldu. Tabii ki, “en iyi” bir şey çağırmak, gerçek satış rakamlarını paylaşmakla aynı şey değildir ve şirket, şirketi iyi derecede aydınlattığında haricinde hiçbir bilgiye sahip değildir. Öyleyse alacaksın gibi al.

Kindle’ın mirasının bir diğer önemli kısmı, Kindle Direct Publishing’dir ve aynı yıl e-okuyucu olarak tanıtıldı. Yazarlara, ret mektuplarını atlayıp kazık yığılmayı atan ve onlara öyküler ve fikirleri dünyaya aktarma fırsatı tanıyan bir platform kazandıran yayıncılık endüstrisinin yayında bir başka atıştı.

Örneğin, Hugh Howey onun yayımlamak için Kindle Direct kullanılan Yün önce distopyan romanlar ve birkaç yıl serisini onun başlıklar söyledi geliri en aylarda altı rakamlar getirerek  Howey başardı büyük bir yayıncılık anlaşma giden – tutmak Kendisi için e-kitap hakları . Ve Mars daha büyük bir film haline gelmeden önce , yazar Andy Weir’in kitabı Kindle Direct aracılığıyla yüzde 99 indirerek hazırladığı zaman dikkatleri çekti .

Amazon Kindle'nin onuncu yılı - image  on http://bilgimeskeni.com

Kindle Direct başlıklarının büyük çoğunluğunun Howey ya da Weir düzeyindeki başarısını görmediğini varsaymak muhtemelen güvenlidir, ancak daha önce geleneksel olarak yayınlanan çoğu yazar Stephen King ya da JK Rowling kadar çok kopya satmaz.

Alan son yıllarda patlamış olarak gelişti. Yalnızca 2010-2015 yılları arasında ISBN kayıtlı şahadet sayısı 152978’den 727.125’e, yüzde 375 arttı . (Amazon’un CreateSpace bu büyümenin büyük kısmını oluşturuyor ama sayılar Kindle Direct, dışlamak yazarlar ISBN’siz yayınlamak için izin verir .) Aslında, daha küçük yayıncılar ve bağımsız yazarlar için e-kitap satışları büyüme büyük katkı yaptığı gitti Büyük oyuncuların düşüşleri için.

Bu format, Macmillan’a ait Pronoun gibi rekabeti kapılardan kapatmak zorunda kalmış olsa bile , Kindle Singles programı için yayıncılık alanındaki en üst düzey isimlerden bazılarını hızla almasıylabirlikte, kendinden serbest bırakılan medyanın geleneksel damgalamasından da mahrum kaldı .

Belki de bu, daha büyük bir soruna işaret etmektedir. Yayıncılık, Amazon’un DNA’sının ilk günlerinden bu yana önemli bir parçası olmuştur – ancak birçok kategoride olduğu gibi şirket tek parça haline gelmiştir. Amazon, Kindle’ı piyasaya sunduğundan bu yana , okuyucular için go-to sosyal ağ olan audiobook dev Audible ,  dijital çizgi roman mağazası Comixology ve Goodreads’i satın aldı .

Amazon Kindle'nin onuncu yılı - image  on http://bilgimeskeni.com

Yayıncılar ve kitapçılar, teknik uzmanların başlangıçta öngörülemiş olabileceğinden daha dayanıklı olduğunu kanıtlamış olsa da, periyodik tartışmalarda Amazon’u kötü adam ya da zorbalığa boyamak giderek daha kolay hale geldi . (Bununla birlikte, Apple’ın, Amazon’un fiyatlama gücünü zayıflatmak için yayıncılar ile çalışmak için büyük bir bedel ödeyen biri vardı .)

Ne olursa olsun iş buradan gittiği yerlerin, Kindle bir kitap ne bizim algı değiştirme konusunda aslan payını yapmak için kredi alabilir olduğunu . E-kitaplar, okumanın gerçek bir geleceği olmayabilir, ancak milyonlarca insan için, yazılı sözcüklerle etkileşimin başlıca yolu haline gelmişlerdir.

Belki kitapların mağazalarımız ve kütüphanelerimizde, fiziksel raflarda basılı kopyaları olan, hayatımızın geri kalanında bir evimiz olacaktır. Fakat bilgisayarlarımız, telefonlarımız ve Kindles’lerimiz de olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here