İyot, vücudunuzun yapamadığı önemli bir mineraldir.

Tiroid beziniz bunu kontrol büyümesine yardımcı olan tiroit hormonları yapmak için kullanır, hasarlı hücreleri onarır ve sağlıklı bir metabolizmayı destekler.

Maalesef dünya genelindeki insanların üçte birine iyot yetmezliği riski var.

En yüksek riski taşıyanlar şunlardır:

 • Hamile kadın.
 • Topraktaki çok az iyot bulunan ülkelerde yaşayan insanlar. Buna Güney Asya, Güneydoğu Asya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleri dahildir.
 • Iyotlu tuz kullanmayan insanlar.
 • Vejeteryan ya da vegan diyetine uyan kişiler.

Öte yandan, gıda kaynağında mineral seviyesinin yeterli olduğu ABD’de iyot eksiklikleri nadirdir.

Bir iyot yetersizliği rahatsız edici ve hatta şiddetli belirtilere neden olabilir. Boynunda şişme, gebelikle ilgili sorunlar, kilo alımı ve öğrenme güçlükleri sayılabilir.

Belirtileri hipotiroidi veya düşük tiroit hormonlarına çok benzer . İyot, tiroit hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot yetersizliği, vücudunuzun yeterince yapamayacağı ve hipotiroidizme yol açtığı anlamına gelir.

İşte bir iyot yetersizliğinin 10 belirtileri ve semptomları.

1. Boynun şişmesi

Kadın Yorgunluk Duygusu

Boynun ön kısmında şişme, iyot yetersizliğinin en yaygın semptomudur.

Buna bir guatr denir ve tiroid bezi çok büyüdüğünde oluşur.

Tiroid bezi, boynunuzun önünde küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) bir sinyal aldıktan sonra tiroid hormonlarını üretir.

TSH’nin kan seviyeleri yükseldiğinde tiroid bezi, tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bununla birlikte, vücudunuz iyot seviyesi düşük olduğunda, onlardan yeterince yararlanamaz.

Telafi etmek için tiroid bezi daha fazla sonuç vermeye çalışmak için daha fazla çalışır. Bu, hücrelerin çoğalmasına ve çoğalmasına neden olur, sonuçta bir guatr yol açar.

Neyse ki, çoğu olgu iyot alımını arttırarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, guatr yıllarca tedavi edilmemişse kalıcı tiroid hasarına neden olabilir.

ÖZETBoyun önü şişmesi veya guatr, iyot eksikliğinin ortak belirtisidir. Vücudunuzda düşük bir iyot kaynağı olduğunda tiroid bezleriniz tiroid hormonu yapmak zorunda kaldığında oluşur.

2. Beklenmedik Ağırlık Kazancı

Beklenmeyen kilo artışı iyot yetersizliğinin bir diğer işaretidir.

Vücudun tiroit hormonlarını yapmak için yeterli iyotu yoksa ortaya çıkabilir.

Bunun nedeni, tiroit hormonların vücudunuzun gıdayı enerji ve ısıya dönüştürme süreci olan metabolizma hızınızı kontrol etmesine yardımcı olmasıdır.

Tiroid hormon düzeyleriniz düştüğünde vücudunuz istirahat halindeyken daha az kalori yakar. Maalesef, yemek yediğiniz gıdalardan daha fazla kalori yağ olarak depolandığınız anlamına gelir.

Diyetinize daha fazla iyot ilavesi, vücudunuzun daha fazla tiroid hormonu yapmasına yardımcı olabileceğinden, yavaş metabolizmanın etkilerini tersine döndürebilir.

ÖZETDüşük iyot seviyeleri metabolizmanızı yavaşlatabilir ve gıdayı, enerji olarak yakılmak yerine yağ olarak depolanmaya teşvik edebilir. Bu, kilo almaya neden olabilir.

3. Yorgunluk ve Zayıflık

Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin sık görülen semptomlarıdır.

Aslında, bazı çalışmalar, iyot eksikliğinde ortaya çıkan, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin yaklaşık% 80’inde yorgun, halsiz ve zayıf hissediyor bulmuştur.

Bu belirtiler tiroid hormonları vücuda enerji vermeye yardımcı olduğu için oluşur.

Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, vücut normalde olduğu kadar enerjiyi sağlayamaz. Bu, enerji seviyenizin düşmesine ve zayıf hissetmenize neden olabilir.

Aslında, 2.456 kişide yapılan bir çalışmada, yorgunluk ve zayıflığın, düşük veya hafif düşük tiroid hormon düzeyleri olanlar arasında en sık semptomlar olduğu bulundu.

ÖZETDüşük iyot seviyeleri sizi yorgun, halsiz ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni vücudunuzun enerji kazanması için maden ihtiyacını karşılamasıdır.

4. Saç dökülmesi

Tiroid hormonları saç foliküllerinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Tiroid hormon düzeyleriniz düştüğünde, saç kökleriniz yenilenmeyi durdurabilir. Zamanla saç dökülmesine neden olabilir .

Bu nedenle, iyot yetersizliği olan insanlar saç dökülmesine maruz kalabilir.

700 kişiden birinde yapılan bir çalışmada, düşük tiroid hormonu düzeyleri olanların% 30’unun saç dökülmesi yaşadığı tespit edildi.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, düşük tiroit hormon düzeylerinin saç dökülmesine neden olan ailelerde saç dökülmesine neden olduğu görülmüştür.

Bir iyot yetersizliği yüzünden saç dökülmesi yaşarsanız, bu mineralden yeterli miktarda almak tiroit hormon seviyelerini düzeltmenize ve saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olabilir.

ÖZETBir iyod eksikliği saç köklerinin yenilenmesini önleyebilir. Neyse ki, yeterli iyot almak, iyot yetersizliğinden kaynaklanan saç dökülmelerinin düzeltilmesine yardımcı olabilir.

5. Kuru, tüysüz cilt

Kuru, pul pul deri birçok insanı iyot yetersizliği ile etkileyebilir.

Aslında, bazı çalışmalar, düşük tiroid hormon düzeyleri olan kişilerin% 77’sinin kuru, pul pul deri tecrübe edebileceğini bulmuştur.

İyottan yapılmış olan tiroid hormonları, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, bu rejenerasyon sık görülmez ve muhtemelen kuru, pul pul deriye yol açar.

Ayrıca, tiroid hormonları vücudun terlemeyi düzenler. İyot yetersizliği olanlar gibi düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişiler, normal tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerden daha az terleme eğilimi gösterir.

Terin cildinizi nemli ve nemli tutmaya yardımcı olduğu göz önüne alındığında, ter eksikliği kuru, pul pul deri cildin iyot eksikliğinin ortak bir belirti olmasının bir başka nedeni olabilir.

ÖZETMineral, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu için iyot eksikliğinde kuru, pul pul deri oluşabilir. Ayrıca cildinizdeki hücrelerini terletir ve nemlendirir, böylece iyot yetersizliği daha az terlemenize neden olabilir.

6. Her zamankinden daha soğuk hissetmek

Soğuk hissetmek iyot eksikliğinin ortak bir semptomudur.

Aslında, bazı çalışmalar, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin% 80’inden fazlasının normalden daha soğuk sıcaklıklara daha duyarlı olabileceğini bulmuştur.

İyot, tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından iyot eksikliği tiroid hormon seviyelerinin düşmesine neden olabilir.

Tiroid hormonlarının metabolizma hızınızı kontrol etmesine yardımcı olması göz önüne alındığinde, düşük tiroid hormonu seviyeleri yavaşlamasına neden olabilir. Daha yavaş metabolizma, normalden daha soğuk hissetmenize neden olan daha az ısı üretir.

Ayrıca tiroid hormonları, kahverengi yağın aktivitesini artırmanıza yardımcı olur, bu da ısı üretmede uzmanlaşmış bir yağ türüdür. Bu, iyot yetersizliğinden kaynaklanabilecek düşük tiroid hormon düzeylerinin kahverengi yağın işini yapmasını önleyebileceği anlamına gelir.

ÖZETİyot vücut ısısını üretmeye yardımcı olur, bu nedenle düşük seviyeler sizi normalden daha soğuk hissetmenize neden olabilir.

7. Nabız Oranındaki Değişiklikler

Kalp atış hızı, kalbin dakikada atan kaç kez bir ölçüsüdür.İyot seviyelerinizden etkilenebilir. Bu mineralin çok azı kalbinizin alışılagelenden daha yavaş atmasına neden olabilirken, fazla olanı kalbinizin her zamankinden daha hızlı atmasına neden olabilir.

Şiddetli bir iyot eksikliği anormal derecede yavaş kalp atışına neden olabilir. Bu sizi zayıf hissetmenize, yorgun düşüşünüze, baş döndürmene ve muhtemelen bayılmanızı sağlayabilir.

ÖZETBir iyot eksikliği kalp atış hızınızı yavaşlatabilir, bu da sizi zayıf hissetmenizi, yorgun düşmenizi, dizzymayı ve bayılma riskini azaltabilir.

8. Öğrenme ve Hatırlama Sorun

Bir iyot yetersizliği öğrenme ve hatırlama becerinizi etkileyebilir.

1000’den fazla yetişkin içeren bir çalışma, daha yüksek tiroid hormon düzeyleri olanların öğrenme ve hafıza testlerinde daha düşük tiroid hormon düzeyleri olanlara kıyasla daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu.

Tiroid hormonları beyninizin gelişmesine ve gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, tiroit hormonları yapmak için gereken bir iyot yetersizliği, beyin gelişimini azaltabilir.

Aslında, çalışmalar, beyindeki uzun süreli hafızayı kontrol eden hipokampüsün düşük tiroit hormon düzeyleri olan insanlarda daha küçük göründüğünü bulmuştur.

ÖZETHerhangi bir yaşta iyot yetersizliği, öğrenmek ve şeyleri hatırlamak için mücadele etmenize neden olabilir. Bunun olası bir nedeni azgelişmiş bir beyin olabilir.

9. Gebelikte Sorunlar

Hamile kadınlar iyot eksikliği riski yüksektir.

Bunun nedeni, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yeteri kadar tüketmelerinin yanı sıra büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamalarıdır. Bebekler anne sütü ile iyot alırken, iyot için artan talep laktasyon boyunca devam eder.

Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince iyot alımı hem anne hem de bebek için yan etkilere neden olabilir.

Anneler, guatr, güçsüzlük, yorgunluk ve soğuk his gibi aşırı aktif bir tiroid semptomları yaşayabilir. Bu arada, bebeklerde bir iyot yetersizliği fiziken büyüme ve beyin gelişimine engel olabilir.

Ayrıca şiddetli bir iyot yetersizliği ölü doğum riskini artırabilir.

ÖZETGebe ve emziren kadınlar için daha fazla ihtiyacı olduğu için, yeterli iyot alımı özellikle önemlidir. Bir iyot eksikliği, özellikle büyüme geriliği ve beyin gelişimi gibi bebek için ciddi yan etkilere neden olabilir.

10. Ağır veya Düzensiz Dönemler

İyot yetersizliğinin bir sonucu olarak ağır ve düzensiz menstrüel kanamalar oluşabilir.

İyot eksikliğinin semptomlarının çoğunda olduğu gibi, tiroid hormonları yapmak için iyotun gerekli olduğu düşünüldüğünde, bu da düşük tiroid hormon seviyeleri ile ilgilidir.

Bir çalışmada, düşük tiroid hormonu düzeyleri olan kadınların% 68’inde düzensiz adet döngüsü görülürken, sağlıklı kadınların yalnızca% 12’sinde  görülme sıklığı vardı .

Araştırmalar aynı zamanda düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kadınların ağır kanamalarla menstrüel siklusları daha sık yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, tiroid hormonlarının menstruasyon döngüsünde rol alan hormonların sinyallerini bozmasıdır

ÖZETİyot yetersizliği olan bazı kadınlar ağır veya düzensiz dönemlere maruz kalabilirler. Bunun nedeni, iyottan yapılan tiroid hormonlarının menstruasyon döngüsünü düzenleyen hormonlara müdahale edebilmesidir.

İyot Kaynakları

Diyette iyotun çok az iyi kaynağı vardır. Bu nedenle iyot eksikliğinin dünya çapında yaygın bir nedeni vardır .

Önerilen günlük alım miktarı (RDI) günde 150 mcg’dir. Bu miktar sağlıklı tüm yetişkinlerin% 97-98’inin ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Bununla birlikte, hamile veya emziren kadınların daha fazlasına ihtiyacı vardır. Gebe kadınların günde 220 mcg’ye, emzikli kadınların günde 290 mcg’ye ihtiyacı vardır.

Aşağıdaki gıdalar iyotun mükemmel kaynaklarıdır ( 39 ):

 • Yosun, bir bütün tabaka kurutulmuş: RDI’nin% 11-1,989’u
 • Cod, 3 ons (85 gram): RDI’nin% 66’sı
 • Yoğurt, sade, 1 fincan: RDI’nin% 50’si
 • İyotlaştırılmış tuz, 1/4 çay kaşığı (1.5 gram): RDI’nin% 47’si
 • Karides, 3 ons (85 gram): RDI’nin% 23’ü
 • Yumurta, 1 büyük: RDI’nin% 16’sı
 • Ton balığı, konserve, 3 ons (85 gram): RDI’nin% 11’i
 • Kuru erik, 5 kuru erik: RDI’nin% 9’u

Yosun genellikle büyük bir iyot kaynağıdır, ancak bu nereden geldiğine bağlıdır. Japonya gibi bazı ülkelerdeki deniz yosunları iyot bakımından zengindir.

Bu mineralin daha az miktarı, balık , kabuklu deniz hayvanları, sığır eti, tavuk, lima ve pinto fasülyesi, süt ve diğer süt ürünleri gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur .

Yeterli iyot almak için en iyi yol, yemeklerinize iyotlu tuz ekleyin. Gün boyunca yarım çay kaşığı (3 gram) eksikliği önlemek için yeterlidir.

Bir iyot eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmak en iyisidir. Şişme belirtileri olup olmadığını kontrol ederler (guatr) veya iyot seviyenizi kontrol etmek için bir idrar örneği alacaklardır.

ÖZETİyot çok az gıdada bulunur, bu da eksikliğin yaygın bir nedenidir. Çoğu sağlıklı yetişkin günde 150 mcg’ye ihtiyaç duyar, ancak gebe ve emziren kadınların büyüyen bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılaması daha fazladır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here