Kindle, 10 yıl önce bugün başlattığından beri dünyadaki en yaygın elektronik parçalardan biri haline geldi ancak cihaz, başlangıçtan beri çok değişti; en eski ve en yeni modellerin aynı şeyi yapması gerektiği konusunda pek inanamıyor şey.

Labs126 donanım kolunda Tasarımın VP’lerinden olan Amazon’un Chris Green, cihazı tanımlayan ve yeniden tanımlayan tasarım seçeneklerinin retrospektifleri ve arkasındaki mantıksal sebeplerden dolayı benimle konuştu. Yeşil ancak, uzun zamandır Lab126 olmuştur oldukça bana açıklandığı gibi, tüm Kindle proje için.

Kağıttan asla iyi olamayız, ancak çekici olabiliriz.

“Amazon’da ilk günüm Kindle’ın başlattığı gün oldu – 19 Kasım 2007. Ofise girdim ve herkes deliymiş. Bunun her geçen gün olacağını düşündüm “diye hatırlattı. “O zaman ertesi sabah içeri girdim, bütün günleri Kindles’i bir günde satmışlardı ve herkes panik yapıyordu. Bu ilginç bir ilk 24 saat oldu. ”

Önümüzdeki on yıl boyunca, Kindle’ı “altın standart” olarak adlandırdığı yere yaklaştırmaya çalışıyordu: kağıt.

“Kağıttan asla iyi olamayız, ancak çekici olabiliriz” dedi. “Gerçekten herhangi bir çerçeve ya da hatta sayfa çevirme düğmesi istemedik – 15 nesilden sonra yaptığımız her şey onu temelde bir kağıt parçası haline getirmekti” (Yeni Oasis ile aslında toplam 16 “kuşaklardan” veya modellerden)

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comBu, engebeli açıları, döşeme benzeri düğmeler ve agresif ergonomik klavye ile neredeyse vahşi görünen ilk Kindle’ı hatırlayanlara sürpriz olabilir. Her zaman Alien kümesinde evine bakacağını düşünmüşümdür .

İlk nesil yaratmaya yardım etmemiş olmasına rağmen Green, tasarım dilini çok iyi bilir. Açıların arkasında çok basit bir neden varmış.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comGreen, “Etrafınızdan birine sahipseniz kesitin aslında bir ciltsiz kitap olduğunu fark edeceksiniz – sayfalar bu açıdan gidiyor” dedi. “Boyutlar standart bir cilt kağıdı bile. Ciltsiz bir kitabı temsil etmek için bu erken evrede bile en zorlanıyorlardı “dedi.

Bu düşünceler, neredeyse eğimli sayfaların görsel metaforunu ortadan kaldıran ve cesur fakat alışılmadık diğer seçeneklerin çoğunu yürüten ikinci jenerasyon Kindle ile pencereden dışarı çıktı.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.com“Özgün Kindle’ın tüm adım adım noktaları – küçük Chiclets ve klavyenin bölünmüş olması – çok mantıklıydı. Çok ergonomik “dedi Green. “Dolayısıyla her şey çok mantıklı – ancak derin bir nefes aldığınızda başınızı kovadan çıkardığınızda bunu beklemeniz daha kolay bir yol. Aslında bu anahtarların şekillendirilmesinin hiçbir nedeni yok. ”

Yeniden tasarım, daha geniş bir demografik için ulaşılabilir ve cazip hale getirilmeyi amaçlıyordu – orijinalin ciddiyetini takdir etmeyebilir. Bence, işe yaradı: temiz çizgiler ve özenle tasarlanmış oranlar, Kindle 2’yi gerçek bir göz alıcı yaptı ve yıllar sonra hala kendi kuyruğunu elinde tutuyor.

Bundan sonra, Amazon, kısa formatlı e-okuyucu olan kısa ömürlü Kindle DX’i piyasaya sürdü çünkü kısmen daha büyük formatlı okumalar (makaleler, dergiler) için pazar büyük ya da harcamaya hazır değildi ciltli eşya satınalma birliğinden daha fazla.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comÖzellikle ileri teknoloji ürünü bir özellik, DX piyasaya girmeden önce karışmış durumda:

“Kindle DX’in ilk versiyonunda sırtın tamamen kapitone bir yüzeyi vardı – aslında aslında kumaştı, ama bu çok pahalı,” dedi Green. Ama daha da önemlisi, “yüksekler ve alçaklar yıpranır ve yıpranır” dedi. İnsanlara koşu bandında koşu bandında bulunmalarını istemiyoruz, bu nedenle dayanıklılık konusunda çok çaba sarf ettik. ”

Green ayrıca, tanımlanması daha kolay olmayan özelliklere verilen önemin – temelde bir cihazı okumak için daha iyi veya daha kötü hale getiren tüm küçük şeylerden bahsetti.

“İlk nesiller boyunca müşterilerle çok zaman geçirdik – onlarla birlikte her yere gittik” dedi. “Binamızda insanların okuduğunu izleyeceğimiz ve bir satırlık metni tararken insanların gözlerinin ne kadar çabuk sıkıldığını görmek için çok güzel bir okuma laboratuarı vardı.” (“Okumaya başladığında” diyor “onlar deli gibi kandırıyorlar” dedi. İzlemek rahatsız. ”

En iyi aralığı, karakter aralığı, çizgi uzunluğu vb. Belirlemişler ve cihazın diğer yönlerini değiştirmiş olsa dahi okunabilirlik açısından geliştirilmiş olmasını sağlamışlardır.

Karanlık gidiyor

Üçüncü nesil birkaç küçük değişiklik yaptı ve büyük bir değişiklik yaptı. Fiziksel arayüz ekrana göre küçülmeye devam ederek yavaş yavaş altın standarda doğru ilerledi. Ancak daha da önemlisi, cihazın ana rengi beyazın dışına çıkıyordu (“grafit”).

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comBu, siyah akıllı telefonlara bir yanıt mıydı? Parmak izi şikayet ediyor mu? Malzeme yetersizliği? Hayır: bazılarının söylediği gibi, bu gözü kandırmak demek.

Görüyorsunuz, e-kağıt gerçekten beyaz değil, aslında gri bir gölgede ve özellikle de hafif bir kağıt değil. Dolayısıyla beyaz bir çerçeve verdiğinde, beyaz plastik gösteriyor ve daha da gri görünüyor. Ancak siyah bir çerçeve ile ters yönde çalışır: gri daha parlak görünür ve sonuç olarak, aslında sadece daha koyu gri olan “siyah” harfler daha koyu görünür.

“Tam da nedeni,” dedi Green. “Karşıtlık oranına yardımcı olması için grafit üzerinde hareket ettik. Siyah metnin ekranda daha fazla yer almasını istedik. ”

E Ink’ten yeni bir Pearl ekranı ile birlikte, kontrastta büyük bir sıçrama yaptı. Ve bir sonraki kuşağa geçmeden önce buna ihtiyaçları olurdu.

Dördüncü nesil Kindle, klavyeden ilk çıkan ve daha küçük bir cihaz üreten ilk kişiydi. Yine de, bu değişimle ruhundan bir şeyler kaybetmiş görünüyor; Kindle 4 ve halefleri bana yepyeni bir cihaz yerine daha çok bütçe tableti hatırlattı.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comBununla birlikte, o zamanlar onun veya rakiplerinden çok etkilendim değilken , cihazın geleceğine işaret eden Kindle Touch idi .

“Biz her zaman dokunmak istedik,” diye açıkladı Yeşil; erken modellerdeki klavye ve diğer düğmeler, e-kağıt görüntülemelerin düşük yenileme hızıyla büyük oranda gerekli oldu. “Mesele şu ki, bu dokunmatik ekranlar optik açıdan net değil. Bir ön ışık yokken ve üzerine bu sararan, sepya tabakasını koyduysanız, gerçekten kontrast oranını kötüleştirecekti. ”

Parmak koyduğunuz yeri kabaca gösterebilen kızıl ötesi blasterler ve sensörler ağı, bir geçici önlemdi.

“Baş parmağınızı ön çerçeveden çıkarmanız ve ekranın üzerine koymanız ve yere bırakmanız gerekiyorsa, o burada bilişsel yük demektir” dedi. O IR ışığı penceresini, ön ışığı çalıştırana kadar kullandık, çünkü bu sepya tabakasını yok edecekti. ”

Bırak ön ışık olsun

Ön ışık çoktan başlamıştı ve Kindle Paperwhite şeklinde ilan edilecekti . Bundan birkaç ay önce bir prototip gördüm ve Amazon, 2010 yılında Paper Moderatör’de Oywhite’de kullanılanlar gibi ışığı yönlendiren filmlerde uzmanlaşmış bir şirket satın aldı.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comO sırada aydınlatmaya da dikkat ettiler, tasarımcılar çoğunlukla renk sıcaklığı konusunda endişeliydi. Bir tungsten bulutunun veya alevin kremli bir sayfayı ve mürekkep-siyah (doğal olarak) metni aydınlatan sıcaklığının çoğaltılması çok zor ve o sırada renk açısından çok daha soğuk bir şey için yerleşmek zorunda kaldılar.

Green, “Beyaz LED’ler 3 farklı sıcaklığa ayrılıyor: sıcak, mavi ve nötr.” “Ve bu kutuları karıştırarak güzel bir karışım elde edebilirsiniz. Dolayısıyla şu an bulunduğumuz yere ulaşmak için bu harmanlarla oynuyoruz – ancak her zaman gelişme için yer var. ”

Bir ön ışık çok daha kullanışlı bir okuma aygıtı olmasına rağmen, renk atışı herkes için geçerli değildir. Fakat Kindle, Kobo’nun yaptığı gibi gitmedi ve kullanıcı tarafından seçilebilecek bir renk sıcaklığı ayarı ekledi . Ekip, işleri basitleştirmeyi seçti, dedi Green.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.com2014 yılında Kindle satırı tekrar bölündü ve Voyage bu karışıma eklendi. Cihazı daha verimli hale getirme konusunda, sayfayı ilerletmek için ekrana dokunmak için görünmez bir alternatif eklemeye karar verildi. Sayfa Kullanıcının kenarına biraz sıkıştırdığını söylemek için cihazın gövdesi içinde kullanılan sensörleri bastırın ve sayfayı daha sezgisel olarak ilerletmelerine izin verin. Green’in şaşkına dönmesi için bu özellik özellikle popüler değildi.

“Voyage’daki sayfa çevirme düğmeleri pahalı ve çok hoştu, ancak düğmeye basma konusunda çok tatmin edici bir şey var” dedi. “İnsanların PagePress teknolojisini beğenmediğinden çok şaşırdım, çünkü sessizdi ve bir kubbe anahtarı gürültülü. İnsanlar, gürültünün insanları tuttuğundan şikayetçi. “Bir çok araştırma yapmıştı, ancak sonuçta PagePress Kindle tasarımının temel unsuru haline gelmedi.

Altı ay sonra, üçüncü jenerasyon Paperwhite çıktı ; başlıca gelişimi yeni bir yüksek çözünürlüklü ekrandı ama görmezden gelinemeyen şey, bu iyileştirmenin yazım biçiminde izin vermesiydi. Amazon, Kindle ekran ve tür motoru için yerinden tamamen yeni bir font yazdı: Bookerly.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comBookerly , tipografide büyük bir gelişme ya da başka bir şey değildi, ancak önemli bir felsefe kaymasıdır – maymun kağıt denemeye çalışmak yerine, tür ortamın güçlü yönlerini ve sınırlamalarını kabul etmek ve onlar için tasarım yapmak. Bir e-kâğıt ekranın tıpkı bir gazete olduğu gibi kendi yazı tipine ve tarzına ihtiyacı var, bir ders kitabı veya bir logotype. Özel e-okuyucu yazı tipleri başka yerlerde göründü, bu yüzden Amazon, kendi yaptığı veya platforma olan bağlılığı konusunda gevşek görünme riskini yaşıyordu.

Simetriye veda

Oasis belki klavyenin kaybı beri Kindle tasarımına büyük değişiklik temsil etti. Ayrıca sadece basılmış sayfayı çoğaltmak gerekiyor kendi varlık olarak e-okuyucu için daha fazla bağlılık işaret bazı yollar. Green, eski stilden ayrılmanın onun için ferahlatıcı bir şey olduğunu söyledi.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.com“Dünyada, insanların güzel gördüğü bazı şeyler var: Altın Oran, Fibonacci dizileri ve tabii ki simetri” dedi. “Simetrik tasarımı ile sıkı bir pozisyondayız, çünkü Oasis ile cesur bir atış gerçekleştirdik” diye ekledi.

“Bu cihazları kullanan insanlar gördüğünüzde,” elinde ağırlığın merkezini, başparmaklarının altındaki düğmeyi istediklerini çok net görüyor. Fakat her iki tarafta da fiziksel düğmelere sahip olmak (alan bakımından) yasaklayıcı olacaktır. Bir e-mürekkep cihazı bugün temelde bir yığın ekran bileşenleri ve bir yığın batarya bileşenleri yığını ve bu teknolojiler çok farklı oranlarda ilerliyor. ”

Bu nedenle pilin bir taraftan asimetrik (en azından normal yönünde) izolasyonunu sağladılar, aynı zamanda ağırlık merkezi, elle tutulurluk ve sayfa çevirme problemleri çözüldüler.

Kindle'nin 15 yıldaki gelişimi - image on http://bilgimeskeni.comYeni Oasis , ekranın cihazın daha fazlasını doldurması için genişletildiğinden aslında öncekinden önemli bir ayrılma: 7 inçlik ekrana sahip ilk Kindle’tır, ancak daha önce hiç olmadığı kadar büyüktür. Bu bizi “altın standart” a yaklaştırıyor.

Gelecekte tasarımın gelişmeye devam etmesine rağmen bizi de bugüne kadar getiriyor.

Görmediğin biri

Yeşil’e birçok, çok Kindles arasından bebeğini duygusal bir favori olarak gören biri olduğunu sordum.

“Cevabım bir başkasına çarptı” dedi. Gerçekten “ama henüz görmediğin şey bu” dedi.

Bir çekiç ve bir İsviçre Ordu Bıçağı arasındaki fark.

“Nereye gittiğimizi biliyorsun ve biz ona çok yaklaştık” diye gizemli bir şekilde devam etti. Düzenli olarak yükselmediğini, ancak Oasis modellerinin her ikisine de sahip olduğunu ve “bir sonraki model daha da iyi olacak” dedi.

Genel olarak e-okuyucuların geleceği konusunda oldukça iyimserdi. Tek amacı olan bir cihazın iş için doğru araç olmasının harika bir örneği budur .

“Bir çekiç ve İsviçre Ordu Bıçağı arasındaki fark, değil mi? Bir tatile çıkmak veya işe gidip gitmek istiyorsan, bir çekiç istersiniz – gerçek bir e-okuyucu istiyorsanız, bu nedenle telefonunuzun bir tavşan deliğine düşmeyin “dedi.

Ve Kindle ticareti patlama yaşıyor: “Son Başbakan Günü ABD’de şimdiye kadarki en iyi satış günüydü ve pazar sadece büyüyor. O çıkıyor “dedi.

“Uzun süre burada olacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here