Derin kızartma, dünyada yaygın olarak kullanılan bir pişirme yöntemidir. Genellikle restoranlar ve fast food zincirleri tarafından gıdaları hazırlamanın hızlı ve ucuz bir yolu olarak kullanılır.

Popüler kızarmış gıdalar balık, patates kızartması, tavuk şeritleri ve peynir çubuklarını içerir, ancak hemen her şeyi kızartabilirsiniz.

Birçok kişi kızarmış gıdaların tadı seviyor. Yine de bu gıdalar kalori ve trans yağda yüksek olma eğilimindedir; bu nedenle birçoğunu yemeniz sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu makale, ticari olarak kızartılmış gıdaların neden sizin için kötü olduğunu ve düşünülmesi gereken daha sağlıklı alternatifler sağladığını açıklıyor.

Kızarmış Gıdalar Kalorileri Yüksektir

Kase içinde patates kızartması

Diğer pişirme yöntemlerine kıyasla derin kızartma çok fazla kalori katar .

Yeni başlayanlar için, kızarmış gıdalar kızartmadan önce meyve veya un ile kaplanır. Ayrıca, gıdalar yağda kızartıldığında, su kaybeder ve yağ emer, böylece kalori içeriği artar.

Genel olarak konuşursak, kızarmış gıdalar, kızartılmayan meslektaşlarından daha fazla yağ ve kaloride daha yüksektir.

Örneğin, aynı miktarda (100 gram) Fransız kızartması, 319 kaloriyi ve 17 gram yağ içeriyorsa, bir küçük pişmiş patates (100 gram) 93 kaloriyi ve 0 gram yağ içeriyor .

Bir başka örnek olarak, 100 gram fileto pişmiş morina 105 kalori ve 1 gram yağ içerirken, aynı miktarda kızartılmış balık 232 kalori ve 12 gram yağ içerir.

Gördüğünüz gibi, kızarmış gıdalar tüketilirken kalori hızlıca toplanır.

ÖZETbKızarmış gıdalar, kızartılmamış eşlerden daha fazla kaloriye sahiptir. Onların çoğunu yemek, kalori alımınızı önemli ölçüde artırabilir.

Kızartılmış Gıdalar Trans Yağda Tipik Olarak Yüksektir

Trans yağlar , doymamış katı yağlar hidrojenasyon denilen bir işleme tabi tutulduğunda oluşur.

Gıda üreticileri sıklıkla raf ömrünü ve kararlılığını artırmak için yağları yüksek basınç ve hidrojen gazı kullanarak hidrojene eder ancak aynı zamanda pişirme sırasında yağlar çok yüksek sıcaklığa ısıtıldığında hidrojenasyon oluşur.

Süreç, yağların kimyasal yapısını değiştirerek vücudun parçalanmasını zorlaştırır ve sonuçta olumsuz sağlık etkileri ortaya çıkabilir.

Aslında trans yağlar, kalp rahatsızlığı, kanser, diyabet ve obezite gibi birçok hastalık riskiyle ilişkilidir.

Kızarmış gıdalar son derece yüksek sıcaklıklarda yağda pişirildiklerinden trans yağları içme ihtimalleri yüksektir.

Dahası, kızartılmış gıdalar, işleme tabi tutulmuş sebze ya da tohum yağlarında , ısıtmadan önce trans yağları içerecek şekilde pişirilir .

Bir Amerikan soya fasulyesi ve kanola yağları üzerinde yapılan araştırmalar, yağlı asit içeriğinin% 0.6-4.2’sinin trans yağları olduğunu bulmuştur.

Bu yağlar kızartma gibi yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında trans yağ içeriği artabilir.

Aslında, bir çalışma her zaman kızartma için bir yağ tekrar edildiğinde, trans yağ içeriğinin arttığını bulmuştur.

Bununla birlikte, bu suni trans yağlar ile et ve süt ürünleri gibi doğal gıdalarda bulunan trans yağlar arasında ayrım yapmak önemlidir.

Bunların, kızartılmış ve işlenmiş gıdalardaki sağlıkla aynı olumsuz etkileri olduğu gösterilmemiştir.

ÖZET Kızarmış gıdalar genellikle işlenmiş sebze ya da tohum yağlarında pişirilir. Isıtıldığında, bu yağlar çeşitli hastalıkların artmış riski de dahil olmak üzere birtakım sağlık sorunları ile ilişkili trans yağlar oluşturabilir.

Kızarmış Yiyecekler Hastalık Riski Artırabilir

Yetişkinlerde yapılan birçok çalışma kızarmış gıdaları yeme ile kronik hastalık riski arasında bir ilişki buldu.

Genel olarak konuşursak, kızarmış gıdaların daha fazla tüketilmesi, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve obezite gelişme riski ile ilişkilidir.

Kalp hastalığı

Kızarmış gıdalar tüketmek, yüksek tansiyon, düşük “iyi” HDL kolestrol ve obezite gibi kalp rahatsızlığı risk faktörlerine katkıda bulunur.

Nitekim, iki büyük gözlemsel çalışma, insanların kızarmış gıdaları ne kadar çok yediklerini bulursa, kalp rahatsızlığı geliştirme riski o kadar yüksektir.

Bir çalışmada, haftada bir veya daha fazla kızarmış balık yiyen kadınların, ayda 1-3 porsiyon tüketenlere kıyasla, kalp yetmezliği riski% 48 daha fazla bulundu.

Öte yandan, pişmiş veya ızgara balık alımının artırılması, daha düşük bir risk ile ilişkilendirildi.

Başka bir gözlemsel çalışma, kızartılmış gıdalarda yüksek bir diyetin, kalp krizi riski ile anlamlı düzeyde yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Bu arada, meyve ve sebzelerde yüksek bir diyet yiyenler daha düşük bir risk altındaydı.

Diyabet

Birkaç araştırma kızarmış gıdaların tüketilmesinin sizi tip 2 diyabet geliştirme riski yüksek buluyor.

Bir çalışmada, haftada iki defadan fazla fastfood yiyen kişilerin , haftada bir defadan az bir kez yiyenlere kıyasla, insülin direnci geliştirme olasılığının iki katı daha yüksek olduğu bulundu.

Ayrıca, iki büyük gözlemsel çalışma, katılımcıların kızartılmış yiyecekleri ne sıklıkla yediği ve tip 2 diyabet riski arasında güçlü bir ilişki buldu.

Haftada 4-6 porsiyon kızarmış yiyecek tüketenler, haftada bir porsiyontan daha az tüketenlere kıyasla% 2 daha fazla şeker hastalığı geliştiriyorlardı.

Benzer şekilde, haftada yedi veya daha fazla kez kızarmış yiyecek yiyenlerin, haftada bir porsiyontan az tüketenlere kıyasla,% 55 oranında tip 2 diyabet geliştirmesi daha olasıydı.

şişmanlık

Kızarmış gıdalar, kızarmamış eşlerden daha fazla kalori içerdiğinden, birçoğu yiyerek kalori alımınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Ayrıca, araştırmalar, kızarmış gıdalardaki trans yağların iştah ve yağ depolamasını düzenleyen hormonları etkileyebileceği için kilo alımında önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Maymunlarla yapılan bir araştırma, ek kalorilerin yokluğunda dahi, trans yağ tüketiminin göbek yağında belirgin bir artış olduğunu buldu.

Dolayısıyla, sorun yağ miktarı yerine yağ türü olabilir.

Aslında sekiz yılda 41.518 kadının diyetlerini inceleyen gözlemsel bir araştırma, normal ağırlıktaki kadınlarda% 1 oranında artan trans yağ alımının 1,2 kilo (0.54 kg) bir kilo artışı ile sonuçlandığını ortaya koymuştur.

Aşırı kilolu olan kadınlarda, trans yağ alımında% 1’lik bir artış, çalışma süresince 2.3 kilo (1.04 kg) bir kilo artışı ile sonuçlandı.

Bu arada, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ alımlarındaki artışlar kilo alımı ile ilişkili değildi.

Kızarmış yiyeceklerin kalorisinde veya trans yağda yüksek olmasından bağımsız olarak, çoklu gözlemsel çalışmalar alımıyla obezite arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir.

ÖZETKızarmış gıdaları düzenli olarak tüketenler, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı ve obezite gelişme riski yüksek olabilir. Alınan miktar ne kadar yüksek olursa riskiniz de o kadar yüksek olur.

Kızarmış Gıdalar Zararlı Akrilamid İçerebilir

Akrilamid, kızartma, kavurma veya fırınlama gibi yüksek sıcaklıkta pişirme sırasında gıdalarda oluşabilen zehirli bir maddedir.

Şekerler ve asparagin adı verilen bir amino asit arasındaki kimyasal reaksiyon sonucu oluşur.

Kızarmış patates ürünleri ve pişmiş ürünler gibi nişastalı gıdalar tipik olarak daha yüksek akrilamid konsantrasyonlarına sahiptir.

Hayvan çalışmaları da çeşitli kanser türleri (bir risk teşkil ettiğini bulduk).

Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu, diyet yoluyla insanlara maruz kalılacak ortalama miktarın 1.000-100.000 katı kadar çok yüksek akrilamid dozları kullandı.

Birkaç insan çalışmaları akrilamid alımını araştırırken, kanıt karışıktır.

Bir derlemede insanlardaki diyet akrilamid ile böbrek, endometriyal ve over kanserleri arasında ılımlı bir ilişki bulundu.

Diğer çalışmalar, insanlardaki diyet akrilamidinin herhangi bir yaygın kanser riski ile ilişkili olmadığını göstermektedir.

ÖZETHayvan çalışmaları, akrilamidin diyetle alımının çeşitli kanser türleri riskini artırabileceğini, ancak insanlarda daha fazla sayıda çalışmanın yapılması gerektiğini göstermektedir.

Daha Güvenli Kızartma Yağları ve Alternatif Pişirme Yöntemleri

Kızarmış gıdaların tadını çıkarırsanız, onları daha sağlıklı yağlar veya alternatif “kızartma” yöntemleri kullanarak evde pişirmeyi düşünün .

Sağlıklı Yağlar

Kızartmada kullanılan yağ türü, kızartılmış gıdalar ile ilgili sağlık risklerini büyük ölçüde etkiler. Bazı yağlar, diğerlerinden daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir, bu yüzden onları daha güvenli hale getirirler.

Genellikle doymuş ve tekli doymamış yağlardan oluşan yağlar ısıtıldığında en kararlıdır.

Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve avokado yağı en sağlıklı arasında yer alır.

 • Hindistan cevizi yağı: yağ asitlerinin% 90’dan fazlası , hindistancevizi yağı , çok ısıya dayanıklı kılan, doymuştur. Gerçekten de, çalışmalar, sekiz saatlik sürekli kızartmanın ardından bile kalitesinin bozulmadığını göstermiştir.
 • Zeytinyağı: Zeytinyağı çoğunlukla tekli doymamış yağlar içerir, bu da yüksek sıcaklıkta pişirme için nispeten kararlı hale getirir. Bir analiz, zeytinyağının önemli miktarda oksidasyona başlamadan önce 24 saate kadar derin fritözde kullanılabileceğini buldu.
 • Avokado: bileşimi , avokado yağı , zeytin yağı ile benzerdir. Ayrıca, aşırı derecede yüksek bir ısı toleransına sahiptir, bu da derin kızartma için harika bir seçimdir.

Bu sağlıklı yağların kullanılması kızarmış gıdaların tüketilmesiyle ilgili bazı riskleri azaltabilir.

Sağlıksız Yağlar

Yüksek miktarda çoklu doymamış yağ içeren pişirme yağları, daha az kararlıdır ve yüksek ısıya maruz bırakıldıklarında akrilamit oluşturduğu bilinmektedir.

Bunlar arasında bunlarla sınırlı olmamak üzere şunlar bulunur:

 • Kanola yağı
 • Soya yağı
 • Pamuk yağı
 • Mısır yağı
 • Susam yağı
 • Ayçiçek yağı
 • Aspur yağı
 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Pirinç kepeği yağı

Bu yağlar işlenir ve yağlı asit içeriğinin% 4’üne kadar kızartmadan önce trans yağları bulunur.

Ne yazık ki, onlar daha ucuz olma eğiliminde oldukları için restoranlar tarafından sıklıkla kullanılırlar. Bu yağların kızartılarak kızdırılmasını değil, tamamen önlemeye çalışmalısınız.

Geleneksel Kızartma Alternatifleri

Ayrıca aşağıdakileri de içeren bazı alternatif pişirme yöntemlerini düşünebilirsiniz:

 • Fırında kızartma: Bu yöntem gıdaları çok düşük sıcaklıklarda veya yağsız olarak gevrekleştiren gıdaların çok sıcakta (450 ° F veya 232 ° C) pişirilmesini içerir.
 • Havayla kızartma: Yiyecekleri sıcak hava fritözünde de “kızartabilirsiniz”. Bu makineler, yiyecek etrafında aşırı derecede sıcak hava dolaştırılarak çalışırlar. Gıdalar, dış tarafta gevrek olmakta ve geleneksel olarak kızarmış gıdalara benzer şekilde nemli kalmaktadır, ancak% 70-80 daha az yağ kullanmaktadır.

ÖZETHindistancevizi yağı, zeytin yağı ve avokado yağı, gıdaları kızartan en sağlıklı yağlar arasındadır. Ayrıca az miktarda yağ kullanarak benzer sonuçlar veren fırında kızartma veya kızartma gıdaları da deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here