Quartz tarafından gerçekleştirilen bir araştırma  , kullanıcı cihaz ayarlarında uygulamalar için konum servislerini devre dışı bırakmış olsa bile, Android cihazların hücre kule konumu verilerini Google’a gönderdiğini ortaya koydu.

Quartz, cihazlar varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlansaydı bile konum verisinin gönderildiğini gözlemlediğini söyledi. Hücresel bir veri veya bir Wi-Fi bağlantısına sahip Android cihazların, yeni bir hücre kulesi aralığına girdikleri her seferinde verileri Google’a gönderdiği görülüyordu – SIM kart takılı olmayan cihazlar da dahil olmak üzere (bu cihazlar, kablosuz veri tabanları, mevcut olduğu yerde).

Şu anda Android kullanıcılarının yer verilerinin dev Google reklam hedeflemesine gönderilmesini engelleyecek hiçbir şekilde – ki bu SIM’leri cihazlarından kaldırıp, wi-fi’yi devre dışı bırakmaktan (ya da cihazları faraday kafes içinde bırakmaktan) hiç kestikleri.

Quartz, Google ile bulgularını yükselttikten sonra bir şirket sözcüsüne, hücre kulesi konumunu veri toplama işleminin son 11 ay sürdüğünü ve hücre kulesi adreslerinin itme bildirimlerini yönetmek için kullandığı sisteme gönderilen bilgilere eklendiğini söylediğini bildirdi. ve Android cihazlardaki mesajlar.

Sözcüsü ayrıca, konum verisinin hiçbir zaman kullanılmadığını veya depolandığını iddia etti. Ve Google, Kuvars tarafından konum izleme sorununu işaretlediğinde, Kasım ayı sonuna kadar uygulamayı sona erdirmeyi planladığını da ekledi.

Google sözcüsü, “Bu yılın Ocak ayında, Hücre Kimliği kodlarını mesaj iletiminin hızını ve performansını daha da artırmak için ek bir sinyal olarak kullanmaya bakmaya başladık” dedi. “Ancak, hiçbir zaman Hücre Kimliğini ağ senkronizasyon sistemimize dahil etmedik, böylece veriler hemen atıldı ve artık Hücre Kimliği istememek üzere güncelledik.”

Google’ın Android kullanıcılarının konum bilgilerini toplama denemesinin nedeni ne olursa olsun, hassas kullanıcı verilerini insanları açıkça farkettirmeden ortaya çıkaran başka bir rahatsız edici örneğidir – kullanıcılara gizlilikle ilgili başka bir büyük saldırıyı devre dışı bırakmaları için tek başına izin verme .

Geri içinde ekim , örneğin, Google Ana Mini cihazların bir numara yerine belirli bir tetik kelime kullanıldığında sadece uyanma, hatalı olmaları ve ısrarla kendi sahiplerinin evlerinde arka planda ses kayıt edilmiş gösterildi.

Bu susuzluğa dikkatle girdikten sonra Google  , cihazın dokunmatik üst işlevini kaldıracağınısöyledi – bu donanımı, kullanıcıların yerli gidişatlarını sürekli olarak kaydetmeye neden olan bir arıza yüzünden sorumlu tuttu  . Şu anda, Android için mühendislik denemelerini konum verilerinin örtülü olarak toplanması ile suçluyor.

Konum verileri, bir kişinin hayatı ve yaşam tarzı hakkında çok şey ifade edilebilen son derece hassas kişisel verilerdir; özellikle mobil cihazlara ilişkin kural, nereye giderse gitsinler kullanıcıya eşlik etmektir. Hücre kule konumu verileri mutlaka kesin bir şekilde kesin olmasa da, çok hücreli kuleylerin üçgenlemesi daha kesin bir yer hesaplamak için kullanılabilir.

Dolayısıyla ileti hızı ve performansı kullanıcının Android işletim sistemi tarafından bir hücre kulesinin yerini bildiği halde geliştirilebilir olsa da, Google en azından kullanıcılara bu yer-takibi iyileştirme programını seçmesini ve / veya bunu devre dışı bırakmanın bir yolunu sunmasını istemektedir.

Google’ın gizlilik politikası , “Google hizmetleri” kullanıcısının, hücre kule verileri de dahil olmak üzere konum verilerine sahip olabileceğini belirten “yer bilgileri” (aşağıda) bölümünü içermektedir – Google’ın kullandığı bağlantılı örnekler, örneğin Android OS yerine Google Maps; kablosuz erişim noktaları ve hücre kuleleri ile bağlantılı örnek, yalnızca Google’ın Konum Servislerini etkinleştiren kullanıcılar için toplanan konum verileri açısından (Android işletim sistemini kullandığınız için ısrarla değil) görüşmelerde bulunur:

Google hizmetlerini kullandığınızda  , gerçek konumunuzla ilgili bilgileri toplayabilir ve işleyebiliriz . IP adresini, GPS’i ve  örneğin Google’a yakın cihazlar, Kablosuz erişim noktaları ve hücre kuleleri hakkında bilgi sağlayabilecek  diğer sensörleri içeren konumu belirlemek için çeşitli teknolojileri kullanıyoruz  .

Quartz’ın bulgularına göre yer takibi, belirli Android telefonları veya tabletleri ile sınırlı görünmedi. Google’ın görünüşte tüm modern Android cihazlardan hücre kulesi verilerini topladığını söylüyor.

Ayrıca, Google’a ait olan ve varsayılan olarak Android telefonlarda çalışan Firebase Cloud Messaging hizmetinde 2017 yılının başlarında bir değişiklik yapıldıktan sonra, hücre kulesi adreslerinin Google’a gönderildiğini belirten bir konuyla alakalı bir kaynaktan bahsediyor .

Bu, Google’ın kendisinin bir örneği olarak dikkat çekici olsa da, Android’in platform denetleyicisi görünüşe göre kullanıcıların yerini OS aracılığıyla gizli olarak yakaladı. Geçtiğimiz yıl , bu sefer ABD’de satılan bir dizi bütçe Android akıllı telefonunun gizlice, Çin’de bulunan üçüncü taraf firma – kullanıcıların bulunduğu yerler hakkında bilgi de içerir.

Bu durumda suçlu, burada olduğu gibi, Android OS yerine cihazlarda önceden kurulmuş ticari yazılımlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here