Aylarca süren görüşmeler sonrasında, SoftBank Group Uber’e olan yatırımını tamamlamak üzere. Birden fazla kaynak anlaşmanın Pazar günü günün ilerleyen saatlerinde imzalanması bekleniyor.

SoftBank, Dragoneer Investment Group ile birlikte şirkete doğrudan 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Bu ortak girişim ayrıca, mevcut yatırımcılardan mevcut 9 milyar dolar kadar hisse satın alacak ve toplam yatırımın Uber’in hisselerinin en az% 14’ünü oluşturacak. Özel sermaye şirketi General Atlantic de katılıyor.

İlk önce haberi bildiren Bloomberg, girişim sermayesi şirketi Benchmark Capital’in davanıneski CEO’su Travis Kalanick’e karşı dava açacağını söyledi. Bize yeterince hissedarların ihale teklifini yerine getirmek için hisse sattıkları sürece bunun gerçekleştiği söyleniyor. Ursula Burns veya John Thain, bir gün kendi koltuklarından vazgeçmeleri durumunda, Kalanick’in gelecekteki yönetim kurulu seçimlerinde oy kullanması gereken bir anlaşmaya da vardı .

Duruma yakın bir kaynak Benchmark’ın ihale yoluyla teknik olarak Uber’e daha fazla para yatırabileceğini, ancak çoğunlukla hisse satması bekleniyor.

Uber’deki doğrudan yatırımın, Uber’in son özel turunun yaklaşık 70 milyar dolarlık değerlemesi olması bekleniyor. Belgelerin bu anlaşmayı son Serisi G turunun bir uzantısı olarak etiketlediği söylendi.

Ancak, ihale teklifinin henüz belirlenemeyen hisse için daha düşük bir fiyat olması planlanmaktadır. Tarihin en büyük ikinci işlem olması bekleniyor.

Bir Uber sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Durumun doğrudan bilgisine sahip en az bir kaynak, ihalenin 28 Kasım’da başlayacak ve sonuna kadar son olacağını söyledi. Bu kaynak, 2017 yılının sonunda, hissedarların tatil için zamanında hisse satabilmesi için anlaşmanın sonuçlandırılması üzerinde baskı oluşturduğunu iddia ediyor.

Ancak ihale teklifinin 20 iş günü sürmesi ve bazılarının çalışanların 2018 yılının başında ödeme alıp almayacağı sorgulanıyor.

Bir noktada anlaşmanın Eylül ayında başlatılması bekleniyordu. Ancak, kısmen değerleme ile ilgili ve kısmen Kalanick’in rolünü müzakere etmekle ilgili bir dizi gecikme yaşanmıştı.

Ayrıca Uber’in var olan tüm hissedarlarını tespit etmede ve takip etmede zorluk çektiği söyleniyor. Uber, ihale teklifini onlara bildirme girişimi olarak gazete ilanları yayınlamayı planlıyor.

Bu Uber işgücünün büyük bir dönüm noktası. Yakın zamana kadar, çoğu çalışanın yeni kurulumlarda önemli bir tazminat biçimi olan hisse satışı kısıtlandı.

Bir noktada Uber çalışanları, likidite bulmak için bir halka arz oluncaya kadar beklemek zorunda kalacaklarını merak ediyordu. Ancak son zamanlarda şirket, birkaç yüz çalışanın katıldığı satın alımları başlatmaya başladı.

İhale teklifi, büyük olasılıkla binlerce çalışanın, hisse satma fırsatı sunacak. Uber’in 2019 yılına kadar halka açılması beklenmiyor.

Fırtınalı bir yılı olan Uber için de önemlidir. Patent ile dava içeren yasal savaşlar, sonra Alfabe kendine sürüş araba bölünme ve onun şirket kültürü hakkında kamu haykırış , eş-kurucusu ve CEO’su Travis Kalanick Haziran ayında istifa baskı yapıldı.

Expedia CEO’su olan Dara Khosrowshahi, Ağustos ayında Uber’de yeni genel müdür ilan edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here