Piyasada bulunan çok sayıda pişirme yağıyla hangi ürünün sağlığınıza en uygun olduğunu bilmek zor.

Yerfıstığı yağı, yemek pişirirken yaygın olarak kullanılan popüler bir yağtır, özellikle yiyecekleri kızartırken.

Yerfıstığı yağı bazı sağlık yararları olsa da, bazı dazavantajları vardır.

Bu makale, fıstığı yagının sağlıklı veya sağlıksız bir seçim olup olmadığını öğrenmek için ayrıntılı bir inceleme yapıyor.

Yer fıstığı yağı nedir?

Fıstık ve Yerfıstığı Yağı

Yer fıstığı yağı veya arachis yağı olarak da bilinen fıstık yağı, yerfıstığı bitkisinin yenilebilir tohumlarından yapılmış, bitkisel kökenli bir yoldur .

Yer fıstığı bitkisi çiçeklerin üzerinde olsa da, tohumlar ya da fıstıklar aslında yeraltında gelişirler. Bu nedenle fıstığı yerfıstığı olarak da bilinir.

Yer fıstığı genellikle ceviz ve badem gibi ağaç fıstığıyla gruplandırılır, ancak aslında bezelye ve fasulye ailesine ait bir baklagil türüdür.

İşleme bağlı olarak, yer fıstığı yağı, yumuşak ve tatlıdan kuvvetli ve çatlaklara kadar değişen geniş bir lezzet yelpazesine sahip olabilir.

Birkaç farklı yer fıstığı yağı vardır. Her biri farklı teknikler kullanılarak yapılır:

 • Rafine edilmiş yer fıstığı yağı: Bu yağ rafine edilmiş, ağartılmış ve deodorize edilmiştir, böylece yağın allerjik kısımları giderilir. Fıstık alerjisi olanlar için genellikle güvenlidir. Genellikle restoranlar tarafından tavuk ve patates kızartması gibi yiyecekleri kızartmak için kullanılır.
 • Soğuk preslenmiş fıstık yağı : Bu yöntemde yerfıstığı ezilerek yağ dışarı atılır. Bu düşük ısınma işlemi, doğal fıstık lezzetinin ve rafine edilmeden daha fazla besin maddesinin çoğunu korur.
 • Gurme fıstığı yağı: Özel yağ olarak düşünülürse, bu tip rafine edilmemiş ve genellikle kavrulmuş olup, yağa rafine edilmiş yağdan daha derin ve daha yoğun bir lezzet verilir. Patates kızartması gibi yemekler için güçlü, çatlak bir lezzet vermek için kullanılır.
 • Yerfıstığı yağı karışımı: Yer fıstığı yağı genellikle soya fasulyesi yağı gibi benzer tatma ama daha az pahalı yağ ile harmanlanır. Bu tip tüketiciler için daha uygun fiyatlıdır ve genellikle kızartma gıdaları için dökme olarak satılmaktadır.

Yerfıstığı yağı dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır ancak Çin, Güney Asya ve Güneydoğu Asya yemeklerinde en yaygındır. İkinci Dünya Savaşı sırasında gıda sıkıntısı nedeniyle diğer yağların azlığı Amerika Birleşik Devletleri’nde daha popüler hale geldi.

437 ℉ (225 ℃) yüksek duman noktasına sahiptir ve gıdaları kızartmak için yaygın olarak kullanılır .

ÖZETFıstık yağı, yaygın olarak dünyada kullanılan popüler bir bitkisel yağdır. Bu yağın dumanı yüksek bir noktaya sahiptir, bu da kızartma gıdaları için popüler bir seçimdir.

Besin Kompozisyonu

İşte bir çorba kaşığı yerfıstığı yağı için :

 • Kalori: 119
 • Yağ: 14 gram
 • Doymuş yağ: 2.3 gram
 • Tekli doymamış yağ: 6,2 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 4.3 gram
 • E Vitamini: RDI’nin% 11’i
 • Fitosteroller: 27.9 mg

Fıstık yağının yağlı asit dökümü% 20 doymuş yağ,% 50 mono doymamış yağ (MUFA) ve% 30 çoklu doymamış yağ (PUFA) ‘dır.

Yerfıstığı yağında bulunan tekli doymamış yağın ana türü oleik asit veya omega-9 olarak adlandırılır . Aynı zamanda yüksek miktarlarda linoleik asit, bir tür omega-6 yağ asidi ve az miktarda palmitik asit, doymuş yağ içerir.

Yer fıstığı yağı içerdiği yüksek oranda omega-6 yağları iyi bir şey olmayabilir. Bu yağlar iltihaplanma eğilimindedir ve çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Bu yağda bulunan tekli doymamış yağ miktarı kızartma ve diğer yüksek ısı pişirme yöntemleri için geçerlidir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıklarda daha az kararlı olan çok miktarda doymamış yağ içermektedir.

Öte yandan fıstık yağı, vücudun serbest radikal hasarından korunması ve kalp rahatsızlığı riskinin azaltılması gibi birçok sağlık yararına sahip bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır.

ÖZETYer fıstığı yağı, tekli doymamış yağda yüksektir, bu da yüksek ısı pişirme için popüler bir tercih yapar. Birçok sağlık yararı olan E vitamini için iyi bir kaynaktır.

Yer fıstığı yağı potansiyel Faydaları

Yerfıstığı yağı E vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

Ayrıca kalp rahatsızlığı için belirli risk faktörlerini azaltmak ve diyabetlilerde kan şekeri düzeylerini düşürmek de dahil olmak üzere bazı sağlık yararları ile ilişkilendirildi.

Fıstık Yağı E Vitamini Yüksektir

Sadece bir çorba kaşığı fıstık yağı, günlük önerilen E vitamininin% 11’ini içerir.

E Vitamini aslında vücutta birçok önemli fonksiyona sahip bir grup yağda çözünen bileşiğinadıdır .

E vitamininin ana rolü, vücudu serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı maddelerden koruyan bir antioksidan olarak işlev görmektir.

Serbest radikaller, sayıları vücutta çok yüksek olursa hücrelere zarar verebilir. Kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdırlar.

Dahası, E vitamini, bakteri ve virüslerden vücudu koruyan bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, kırmızı kan hücresi oluşumu, hücre sinyali verme ve kan pıhtılarının önlenmesi için de gereklidir.

Bu güçlü antioksidan, kalp hastalığı, bazı kanserler, katarakt riskini azaltabilir ve hatta yaşla ilişkili zihinsel düşüşü önleyebilir.

Aslında, 15.021 kişinin bulunduğu sekiz araştırmanın analizi, vitamin E’nin en yüksek diyet alımı olanlara göre en düşük alımı olanlara kıyasla yaşa bağlı katarakt riskini% 17 oranında düşürdüğünü bulmuştur.

Kalp Hastalık Riskini Azaltabilir

Yer fıstığı yağı hem mono-doymamış (MUFA) hem de çoklu doymamış (PUFA) yağlarda yüksektir; bu yağların her ikisi de kalp hastalığını azaltmada rolleri nedeniyle yoğun şekilde araştırılmıştır.

Kullanan doymamış yağların kalp rahatsızlığına bağlı bazı risk faktörlerini azaltabileceğine dair iyi kanıtlar vardır.

Örneğin, kandaki LDL kolestrol ve trigliserid düzeyleri, kalp hastalığı riskiyle ilişkilendirilmiştir. Birçok çalışma, doymuş yağların MUFA’lar veya PUFA’larla değiştirilmesinin hem LDL kolestrolü hem de trigliserid seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir.

American Heart Association tarafından yapılan geniş çaplı bir derlemede, doymuş yağ alımının azaltılması ve tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ alımının arttırılmasıyla kalp hastalığı riskini% 30 düşürebilir.

Kontrollü 15 çalışmanın bir diğer gözden geçirmesi, doymuş yağın çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesi, kalp olayı riskini azaltabileceği şeklinde, diyetteki doymuş yağların azaltılmasının kalp hastalığı riski üzerinde hiçbir etkisinin bulunmadığı sonucuna varan benzer bulgulara sahipti.

Bununla birlikte, bu faydalar sadece doymuş yağların tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla yer değiştirmesinde görülmüştür. Diğer besin bileşenlerini değiştirmeden bu yağlardan daha fazlasını diyetinize ekleme kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olup olmayacağı açık değildir.

Ek olarak, diğer önemli çalışmaların doymuş yağ miktarını düşürürken veya diğer yağlarla değiştirirken kalp hastalığı riski üzerinde çok az veya hiç etki göstermediğini belirtmek önemlidir.

Örneğin, 750 binden fazla insanın dahil olduğu 76 araştırmanın yakın tarihli bir derlemesinde, doymuş yağ alımıyla kalp hastalığı riski arasında, hatta en fazla alım alan kişilerde bile bağlantı bulunamamıştır.

Fıstık yağı çok miktarda çoklu doymamış yağ içeriyor olsa da, ceviz, ayçiçeği çekirdeği ve keten tohumu gibi bu yağ türünde daha yüksek besleyici seçenekler vardır.

Yer fıstığı yağı insülin duyarlılığını artırabilir

Çalışmalar, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların diyabetlilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğini göstermiştir.

Karbonhidratlı yağları tüketmek, sindirim sistemindeki şekerlerin emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur ve kan şekerinin yavaş yükselmesine neden olur. Bununla birlikte, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar özellikle kan şekeri kontrolünde daha büyük bir rol oynayabilir.

Araştırmacılar, 4.220 erişkin içeren 102 klinik çalışmanın bir derlemesinde doymuş yağ alımının yalnızca% 5’inin çoklu doymamış yağlarla değiştirilmesinin, kan şekeri düzeylerinde ve kan şekeri kontrolünün uzun dönemli bir göstergesi olan HbA1c’de belirgin bir düşüşe neden olduğunu buldular .

Ek olarak, doymuş yağın çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesi, bu deneklerde insülin sekresyonunu önemli ölçüde artırdı. İnsülin hücrelere glikozu emmeye yardımcı olur ve kan şekerinizin aşırı yükselmesini önler.

Hayvan çalışmaları, fıstık yagının kan şekeri kontrolünü geliştirdiğini de göstermektedir.

Bir çalışmada, fıstık yağı ile beslenen diyabetik sıçanlarda hem kan şekeri düzeylerinde hem de HbA1c’de anlamlı azalmalar görülmüştür. Başka bir çalışmada, yer fıstığı yağı ile takviye edilen diyet verilen diyabetik farelerin kan şekerinde önemli düşüşler oldu.

ÖZET Yerfıstığı yağı kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir. Diyabetlilerde insülin hassasiyetini ve kan şekerini düşürmede yardımcı olabilir. Aynı zamanda vücudun serbest radikal hasarından koruyan güçlü bir antioksidan olan E vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

Potansiyel Sağlık Riskleri

Fıstık yağı tüketimi için kanıta dayalı bazı faydalar olmasına rağmen bazı olası dezavantajlar da vardır.

Yer fıstığı yağı Omega 6 yağında yüksek

Omega-6 yağ asitleri çoklu doymamış yağ türüdür. Bunlar önemli bir yağ asidi, yani diyet yoluyla onları almanız gerekir, çünkü vücudunuz bunları yapamaz.

Daha iyi bilinen omega-3 yağ asitleri ile birlikte , omega-6 yağ asitleri, normal büyüme ve gelişmenin yanı sıra normal beyin fonksiyonunda kritik bir rol oynamaktadır.

Omega-3’ler, vücuda birçok kronik hastalığa neden olabilen iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olurken, omega-6’lar daha fazla pro-inflamatuar olma eğilimindedir.

Her ikisi de bu esansiyel yağ asitlerinin sağlık için çok önemli olmasına rağmen modern diyetler omega-6 yağ asitleri içinde çok yüksek olma eğilimindedir. Aslında, tipik Amerikan diyeti, omega-3 yağ asitlerine göre 14 ila 25 kez daha fazla omega-6 yağ asidi içerebilir.

Uzmanlar, bu oranın optimal sağlık için 1: 1 veya 4: 1’e yakın olmasını önerir . Omega-6 alımının son birkaç dekatta arttığı ve kalp hastalığı, obezite, inflamatuvar bağırsak hastalığı ve kanser gibi inflamatuar hastalıkların oranları ile birlikte yükseldiği kaydedildi .

Aslında, çoklu çalışmalar omega-6 yağlarının yüksek alımlarını kadınlarda meme kanseri riskinde artışa bağlar.

Bu pro-inflamatuar yağların ağır tüketimi ile belirli hastalıklar arasındaki bağlantıyı destekleyen kanıtlar güçlüdür, ancak araştırmanın sürdüğüne dikkat edilmelidir.

Yer fıstığı yağı omega-6s’da çok yüksektir ve omega-3s içermez. Bu esansiyel yağ asitlerinin daha dengeli bir oranını yemeleri için yerfıstığı yağı gibi omega-6s yağlarının alımını sınırlandırın.

Yer fıstığı yağı oksidasyona yatkın olabilir

Oksidasyon, serbest radikallerin ve diğer zararlı bileşiklerin oluşumuna neden olan bir madde ve oksijen arasındaki bir reaksiyondur. Bu işlem yaygın olarak doymamış yağlarda gerçekleşirken, doymuş yağlar oksidasyona karşı daha dayanıklıdır.

Çoklu doymamış yağlar, yüksek kararsız çift bağlarından dolayı oksitlenmeye en duyarlı olanlardır.

Bu yağların havaya, güneş ışınlarına veya neme maruz bırakılması veya ısıtılması bu arzu edilmeyen işlemi ateşleyebilir.

Yer fıstığı yağı içerisindeki yüksek miktarda çoklu doymamış yağlar, yüksek sıcaklıklı bir yağ olarak kullanımı ile oksitlenmeye daha yatkındır.

Fıstık yağı okside olduğunda oluşan serbest radikaller vücutta hasara neden olabilir. Bu hasar erken yaşlanmaya, bazı kanserlere ve kalp hastalığına bile yol açabilir.

Piyasada yüksek ısı pişirme için daha dengeli diğer yağlar ve yağlar vardır.

Bunlar yerfıstığı yağı yerine oksidasyona karşı çok daha dayanıklıdır. Fıstığı yağı yüksek duman noktasına dikkat çekilmekle birlikte, en iyi seçenek olmayabilir.

ÖZET Fıstık yağı, pro-inflamatuar omega-6 yağ asitleri bakımından yüksektir. Batı diyetleri zaten bu yağlarda çok yüksek olma eğilimindedir; bu da bazı hastalıkların riskini artırabilir. Bu yağ aynı zamanda oksidasyona da eğilimli olabilir, bu da pişirme yağı olarak güvensiz bir seçimdir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here